Mycie i pielęgnacja roweru enduro

Mycie i pielęgnacja roweru enduro

Witam.
Dzisiaj chcielibyśmy poruszyć pewien prosty temat, a mianowicie jak dbać i czyścić swój rower ?
W poście poruszymy takie zagadnienia jak:
-czy można myć rower myjką ciśnieniową ?
-jak umyć rower bez użycia myjki ciśnieniowej
-jak zrobić to we własnym ogródku czy pod blokiem ?
-czy potrzebne są do tego specjalne środki myjące⭐️
Zacznijmy od pierwszego zagadnienia, czyli mycie roweru myjką ciśnieniową. Podstawowe pytanie "czy można?" Oczywiście, że tak, ale z głową.
Mycie roweru wodą pod wysokim ciśnieniem na przykład na myjni samochodowej nie jest w żadnym stopniu zabronione pod warunkiem, że wiemy co robimy.
Myjąc rower z odpowiedniej odległości, czyli kierując lance myjki 1 metr/1,5 metra od roweru zmniejszamy ryzyko "wpychania" wody w podzespoły roweru takie jak łożyska w zawieszeniu, suportu, w kołach, do amortyzatora, dampera czy sztycy regulowanej, jednak najlepszym rozwiązaniem jest unikanie tych miejsc aby mieć pewność, że naszemu sprzętowi nie grozi wypłukanie smarów, zatrzymanie wody w łożyskach i ostatecznie korozja, która zwiększa koszty serwisowania i skraca czas eksploatacji sprzętu w sezonie.
Ostatecznym rozwiązaniem na "bezpieczne" mycie roweru jest całkowite unikanie myjki wysokociśnieniowej, natomiast o tym w dalszej części tekstu
Inaczej sprawa ma się gdy myjemy rower z kilku centymetrów. Również można to robić aby mieć pewność, że rower będzie dokładnie wyczyszczony z zaschniętego błota, ale ❌️ROBIMY TO TYLKO WTEDY GDY MAMY PEWNOŚĆ, ŻE ZARAZ PO TAKIM ZABIEGU ROWER BĘDZIE ODDANY NA KOMPLEKSOWY SERWIS I BĘDZIE ROZŁOŻONY DO OSTATNIEJ ŚRUBKI.??
Natomiast dokładne umycie roweru w wyższej podany sposób i pozostawienie go w takim stanie niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje:
-"wepchanie" błota i brudu w różne zakamarki roweru
❌️wypłukanie smarów i korozję łożysk
❌️korozje ślizgów oraz goleni amortyzatora
❌️korozję linek i pancerzy
❌️korozję napędu tj. Kasety, łańcucha oraz zębatek na korbie. (Poniżej kilka zdjęć prezentujących skutki takiego mycia)
Niesie to za sobą również wysokie koszta serwisu po przez wymianę uszkodzonych części☠️, więc jeśli nie zamierzasz serwisować roweru po umyciu go myjką ciśnieniową, wtedy najlepiej z tego zrezygnować i użyć innej metody, o niej w następnej części
Jeśli chcesz bezpiecznie i dokładnie umyć swój rower najlepszą metodą będzie użycie wiadra z wodą lub węża ogrodowego, gąbki i odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji roweru??
Taki zabieg jest bardziej czasochłonny, ale z pewnością nie zaszkodzi naszemu sprzętowi i w pełni możemy się cieszyć czystym i sprawnym rowerem przez cały sezon, wystarczy tylko poświęcić 20 do 30 minut, dokładnie spryskać rower płynem, poczekać aż błoto "zmięknie" a następnie spłukać całość wodą, najlepiej z wiadra bądź z węża ogrodowego pod niskim ciśnieniem, całość możemy wykonać pod swoim blokiem czy na ogródku.?
Jeśli chodzi o środki, które stosuje się do mycia roweru zazwyczaj są one ekologiczne i bezpieczne dla środowiska więc śmiało możecie ich używać nawet w swoim ogrodzie. Kosmetyki do nabycia w naszym salonie?
Poniżej umieściliśmy zdjęcia roweru umytego właśnie w wyżej wspomniany sposób, który miał za sobą jazdę w dość sporym błocie, tak więc odpowiedź nasuwa się sama, wystarczy tylko trochę dobrych chęci ?

Zostaw odpowiedź